Patlatma Taş Nedir & Nerelerde Kullanılır ?

Patlatma taş uzun bir imalat süreci  ve el işçiliği ile elde edilip detaylı işlemler gördükten sonra ev dekorunda, iş yerlerinizin dekorlarında binaların dış cepherlerin görüntüsünü güzelleştirmekte kullanılan uzun ömürlü ve tamamen doğal yegane kaplama ürünüdür .

Peki doğaltaş’lar nerelerde nasıl üretiliyor ve bu doğal taşlar nereden geliyor birazda bunlar hakkında bilgi paylaşalım sizlerle.

Diğer görseller için Tıklayın

 

 

Türkiye Dünya Ülkeleri arasında Maden rezervlerinin en zengin ülkeleri arasıda yer almaktadır. Türkiye yer altı kaynakları yönünden dünya madenciliğinde adı geçen 132 ülke arasında toplam üretim değeriyle 28inci ve maden çeşitliliği sebebiyle  10. sırada yer almaktadır.

Türkiyenin çeşitli yerlerinde doğaltaşlar bulunmaktadır. Türkiye’nin 80 bölgesinde 150’den fazla değişik renk, desen, ve kalitede mermer rezervleri bulunuyor. Türkiye’nin mermer potansiyelinin 5,1 milyar metreküp civarında olduğu tahmin ediliyor.Patlatma taşların kullanıldığı taş cinslerinin  çoğunluğu ise Limra,Mermer ve Traverten’dir

 

 

 

 

 

Patlatma taşların ilk zamanlarda fileli olarak değil tek tek döşeniyordu.

2.5×5 cm civarında bir taş düşünün ; Ve ortalama bir Tv arkası doğal taş uygulaması yapacaksınız…
Sadece taşları saymaya kalksanız bile yorulursunuz,çünkü binlerce taşı tek tek döşemeniz gerekecektir.

Artık Patlatma taş uygulaması zahmetli bir üretim sonrasında çok daha kolay hale getirildi.

Fileli olarak üretilen taşların 30×30 ebatlarında birbirine geçmeli olarak üretilmesi, uygulama yapılacak alanda işçilik ve zamandan tasarruf kazandırır hale geldi,

Fileli patlatma taşlar birbirine geçmeli olarak uygulandığı için çok daha kısa bir sürede artık döşenebiliyor.

Doğaltaş’ların uygulandığı alanlardaki faydaları ise anlatmakta bitmiyor;
Doğaltaşlar ; Uzun ömürlü olması ve kolay uygulanabilir olmasından dolayı Patlatma taş’ların içerisinde en çok tercih edilen çeşitler mermer ve travertenlerdir.
Uygulandığı alanlarda iç ve dış mekan fark etmeksizin iklim koşullarından etkilenmeyen doğaltaş’larda renk değişimi ve deformasyon yaşanması söz konusu olmaz.

Dekoratif patlatma taş çeşitleri ihtiyaç duyulduğu her türlü alanda dekoratif olması sebebiyle iç ve dış mekanların tercih edilebilecek en iyi ömürlük duvar kaplama ürünüdür.

İhtiyaç duyduğunuz yada zevkinize göre seçebileceğiniz patlatma taşlar İstanbul Ümraniye bölgesinde bulunan Doğaltaş mağazamızda sizlere birbirinden farklı yüzlerce çeşitler ile sunulmaktadır ..

Patlatma taş, Duvar kaplama, Antik Tuğla,Fiber panel,Mermer Patlatma gibi ürünler hakkında detaylı bilgi almak için Modoko bölgesinde olan Mağazamızı ziyaret edebilirsiniz yada bizi hemen ara butonuna tıklayarak da sipariş verebilirsiniz .

NOCE TRAVERTEN PATLATMA TAŞPatlatma taş , Duvar kaplaması, En ucuz doğaltaş,içmimarlık

 

Dekoratif Duvar Kaplama Taşı Noce Noce traverten patlatma taş çeşidimizin 2.5×5 cm ebatlarındaki duvar kaplama ürünüden bahsetmiş olalım size. .

Noce traverten  Klasik traverten rengine yakın bir modelimizdir. Kahve rengi tonunda asil bir duvar kaplama taşıdır.Tamamen Doğal yollarda madenden çıkarılan bu doğaltaş çeşidimiz aynı zamanda 5 farklı ebat ve modelde üretilmektedir.

Noce traverten modelimiz denizli bölgesindeki taş ocaklarından çıkarılmaktadır.Noce traverten 2.5×5 cm ebatlarında üretilmesinin sebebi iç mekanlarda çok tercih edilmesinden dolayıdır.Göz kamaştıracak bir görüntü elde edebilmeniz için kullanabileceğiniz bu doğaltaş modelimizi Ümraniye Modoko bölgesindeki mağazamızda uygulanmış olarak görebilirsiniz.

Noce traverten rustik yapısı ve tamamen kendine özgü doku ve rengiyle mekanlara farklılık katma konusunda büyük yükler taşıyor.Eğer sizde evinizi dekoratif duvar kaplama taşlarıyla güzelleştirmek isterseniz bu ürün tam size göre

Bir çok modelimizde olduğu gibi Noce traverten patlatma taş modelimizde Fileli olarak üretilmektedir.Fileli taşlar uygulama konusunda size yada uygulama ekibinize büyük katkılar sağlayacağı gibi zamandan tasarruf sağlama konusunda birebirdir.

Doğaltaş patlatma çeşitleri uygulandığı alanda uzun yıllar kalabilme özelliğine sahiptir.Patlatma taşlar kendine özgü renklere sahip olduğu için uygulandığı alanda boyama gerektirmediği için,Doğaltaş uyguladığınız alanda sizi ekstra maliyetlerden kurtararak bütçenize katkıda bulunur ve size çok farklı bir yaşam alanı sunar.

Patlatma taşların mekanlarına tamamen doğal ve eşsiz bir görüntü vermesinin sebebi dokusu ve doğallığından gelmektedir.

Patlatma taş nasıl üretilir?
Patlatma taşlar Belirli ebatlarda kesildikten sonra bu görüntüyü alabilmesi için özel üretilmiş makinelerde yandan yada üstten patlatılarak üzeri kırık dokular kazandırılır.Patlatma taşlar adını burdan almaktadır.Patlatma taşlar genel olarak Traverten,Limra yada mermerden üretilmektedir.

İstanbul Taşçı olarak yüzlerce duvar kaplama taş modelini mağazalarımızda yada depomuzda görebilirsiniz. En ucuz duvar kaplama taşları için bizi arayarak da bilgi alabilir veya sipariş verebilirsiniz.
Sipariş Hattı ; 0(216) 526 26 24

 

Beyaz Patlatma Taş olan 2.5×5 Myra Bej Patlatma’yı bu yazımızda size anlatmaya çalışacağız.

Myra bej patlatma taş eşsiz görüntüsü ve beyazın tonlarıyla mekanlarınıza ahenk katıyor.

Patlatma taşlar arasında en çok tercih edilen modellerimizden birisi olan Myra bej. Burdur Bucak’ta bulunan Doğaltaş Üretim atölyemizde üretilmektedir. Patlatma taşların en büyük özelliklerinden birisi boya gereği duymamasıdır. Patlatma taşlar özgün dokusu ve renk seçenekleriyle mimari yapıların tamamında  rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Beyaz Patlatma Taş

2,5×5 cm Myra Fileli Patlatma Taş ( Beyaz Patlatma Taş )

Patlatma taşlar sonradan boyama olmadığı için rengi solmaz. Patlatma taşlara canlı veya ıslak görünüm vermek isterseniz doğal taş cilası kullanarak bu görüntüyü elde edebilirsiniz.

Myra bej beyaz patlatma taş ve kreme dönük renkleriyle uygulandığı alana farklı bir hava katmaktadır. Myra bej 2.5×5 patlatma taşlarda  parlak bir görüntüden daha çok mat bir beyazlığa sahiptir.İç mekanlarda çokça tercih edilmesinin sebebi bulunduğu ortamı aydınlık ve ferah göstermesinden dolayıdır.
Fileli olarak satışa sunduğumuz patlatma taş çeşitleri arasında ilk tercih edilenler arasında bulunan modelimizdir.

 

Duvar kaplama ürünleri arasında doğaltaşlar gibi duvar kağıtlarıda kullanılmaktadır.Duvar kağıdı bulunduğu alanda yüksek teknolojiyle birlikte kullanılan görsellerle doğaltaş görüntüsüne yakın görüntü vermektedir fakat hiç biri doğaltaş ile kıyaslanamaz . Dekoratif duvar kaplama taşları arasında bulunan patlatma taşlardan biri olan Myra bej patlatma taş ,Uygulandığı alanda yıllarca dokusunu ve rengini kaybetmeden kalabilmektedir. Ekstra bir bakım gerektirmeyen bu doğaltaş çeşidi duvarlara hareketlilik katarak zengin bir görüntü elde etmenizi sağlamaktadır.
Dekoratif duvar kaplama taşları aynı zamanda dış mekanlarda kullanılabilmektedir.
Son zamanlarda kentsel dönüşüm projelerinde ekstra maliyetlerle tekrar karşılaşmamak ve bakım yaptırmamak için doğal taş uygulamasını Bina dış cephe giydirmesi olarak kullanılabilmektedir.Bahçelerin duvarlarında da yerini alan patlatma taş çeşitlerinden birisi Myra bej’dir.

Fileli olması sebebiyle bütün düz alanlara kolaylıkla uygulanabilmektedir. Fileli taş nedir diye merak ediyorsanız eğer size kısaca bahsedelim ..
Dekoratif duvar kaplama taşları çeşitli ebatlarda kesilmektedir. Bunlardan birisi olan 2.5×5 cm myra bej file üzerine 30,5×30,5 cm kalıplarında geçmeli olacak şekilde yerleştirilir. Aynı ölçü ve ebatlarda olan bu geçmeli taşlar birbirine lego mantığıyla birleştirilir ve duvarın bütünlüğünü sağlama konusunda uygulama ekibine ve son kullanıcıya büyük kolaylıklar sunar.

Fileli taşlar filesiz taşlara göre daha kolay ve rahat döşenebilmektedir.Filesiz taşlar tek tek döşenmesi gerektiğinden dolayı uygulama esnasında daha fazla zaman alır. Hata payı daha fazladır.Fileli taşlar belirli kalıplar içerisinde oldukları için uygulama sırasında hata yapılması konusunda oluşabilecek görsel bozuklukları önler.

Patlatma taşları üretmiş olduğumuz Burdur Bucak bölgesindeki fabrikamızda aylık olarak 3000 m2  Patlatma taş ,Mozaik ,Zemin kaplaması için kullanılan Travertenler ve bunun gibi yüzlerce çeşit sürekli olarak üretilmektedir.İstanbul Çekmeköyde bulunan depomuzda sürekli stok bulundurmamız siz değerli müşterilerimize beğenmiş olduğu ürünü daha sonra tekrar satın alabilme fırsatı sunmaktadır.

En uygun fiyatlı duvar kaplama taşları arasında bulunan traverten patlatma taşları bulabileceğiniz mağazalar zincirimizden size en yakın olanı çağrı merkezimizi arayarak öğrenebilirsiniz.
Doğal günler dileriz.

2.5×5 KLASİK TRAVERTEN

 

Klasik traverten modeli  birbirinden farklı yüzlerce farklı kesim ve ebatta hazırlanabilmektedir.

Genellikle denizli bölgesindeki Taş ocaklarından çıkarılan klasik traverten fabrikamızda özenle 2.5×5 cm’ e ebatlanarak kalite kontrollerden geçtikten sonra son kullanıcıya sunulmaktadır .

Neden Tercih edilmeli ?

Klasik traverten modelinin rengi ve rustik yapısıyla bulunduğu ortam iç veya dış mekan farketmeden uyum sağlayabilecek dekoratif bir  üründür. Krem renk  tonlarında olan Klasik traverten 2.5x5cm ebatlarında üretilmesine sebep küçük alanlarda da kolaylıkla uygulanabilir olmasıdır. Zarif ve doğal görüntüsüyle ortamlardaki zenginliği bir kat daha artıran bu modelimiz fileli olarak üretilmektedir .

Neden Fileli Patlatma Taş?
Patlatma taşların birbirinden farklı yüzlerce ebatta üretildiği bilinmektedir. Fabrikamızda üretilen klasik traverten modelimiz 2.5×5 cm ebatlarında üretilir.Buda ürünün file üzerinde durmasına kolaylık sağlamaktadır.5×10 cm ebatlarının üzerindeki doğaltaş patlatma taş modelleri fileli olarak üretilmesi pek sağlıklı değildir.Bunun sebebi ise solvent bazlı yapıştırıcıların belli bir ebattan sonra taşı file üzerinde taşıyamamasından kaynaklanmaktadır.
Fileli olarak üretilen Doğaltaşlar genellikle 2.5×5 cm yada 5×10 cm ebatlarındadır. Fabrikamızda özenle hazırlanan bu ürünler,Ummalı bir çalışma ile işlem sırasına koyularak yapılmaktadır.
Fileli patlatma taşların uygulanması kolay ve daha uzun ömürlü olarak duvarlarınızda tutunabilmesi için gerekli çalışma fabrikamız tarafından yapılmaktadır. Bütün kolaylıkları son kullanıcıya sunabilmek için tüm Ar-Ge çalışmaları yapılmaktadır.

Fileli patlatma taşı satın almanızın faydaları çoktur; Fileli patlatma taş modelleri uygulama için büyük kolaylık sağlar, zamandan tasarruf ettirir. 2.5×5 cm Fileli patlatma taş çeşitlerimiz fabrikamızda 30×30 cm ebatlarında geçmeli olarak hazırlanmaktadır .Filelerin birbirine geçirilerek uygulanmasıyla çok büyük bir kolaylık sağlanmaktadır. Bu sayede ortalama olarak 15-20 m2 civarında bir duvarı tek bir usta kolaylıkla duvara uygulayabilmektedir.
Uygulama alanları nelerdir ?
Patlatma taşlar birbirinden farklı yüzlerce ebatlarda olduğu gibi uygulanabileceği alanlarda bir o kadar geniştir. Patlatma taşlar hem iç mekanlarda hemde dış mekanlarda kullanılabilmektedir.

Genellikle Tv arkasında uygulanma konusunda popüler olan patlatma taşlar uzun ömürlü ve doğal görüntüsüyle uygulandığı alana bambaşka bir hava katmaktadır.Patlatma taşlar uygulandığı alanda ömürlük olarak kalabilirler.Ekstra bakım gerektirmeyen bu taşlar için daha sonradan boyanmaya ihtiyaç duymamaktadır.Patlatma taşlar iç mekanlarda rutubet ve nemden korur .Yazın serin kışında soğuk havalardan sizi korur,ısıtma yada soğutma maliyetlerinizi düşürür.

Günümüzde bir çok yapı ürününde kimyasal vardır. Doğaltaşlar adını aldığı tamamen taş ocaklarından çıkarılarak el işçiliğiyle üretilmektedir ve içerisinde ekstra bir kimyasal kullanılmamaktadır. Bu nedenle iç mekanlarda gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

İç mekanlarda kullanılan patlatma taş çeşitleri dış cephelerde de kullanılmasında bir sakınca yoktur .Patlatma taşlar günümüzde dış cephelerde bina giydirmelerinde kullanılabilir.Bahçe duvar kaplamalarında kullanılan patlatma taşlar Kışın soğuğundan yada yazın sıcağından etkilenmezler.

Bunun gibi kullanılabilecek alanlardan bir kaçı şunlardır ; Komple bina giydirmesi olarak,Yatak başlıklarının arkası,Salon Duvar kaplaması,Bina dış cephe kaplamaları,Antre girişleri,Tv üniteleri,Şömine üzeri  ve kenar kaplamaları ,Ofis duvar kaplamaları ve çevremizde bir çok mekanda gördüğümüz Cafe duvar kaplaması olarak kullanılabilmektedir.

Daha fazla detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz .