mugla-beyaz-mermer-patlatma-mozaik-2Bugün sizlere isminden de tahmin edebileceğiniz gibi Muğla ilimizden çıkarılan Muğla beyaz mermerden bahsetmek istiyorum.
Her Traverten ve mermerin olduğu gibi Muğla beyazı patlatma taş’ın da kendine özgü bir havası vardır.Duvar kaplaması için kullandığımız bu patlatma taş’lar ( traverten-mermer-diğer doğal taşlar ) filelere yapıştırılmadan önce küçük ebatlara indirilmiş, doğal yüzeyleri görülebilmesi için özel olarak kırılmıştır. İstendiğinde bu taşlar tamburda eskitilerek, yüzeyi dere taşları gibi daha yumuşak ve pürüzsüz bir şekilde sokulabilir.

Muğla mermeri travertenlerden daha az deliklere sahip olup üzerindeki simli görüntüsü çok hoş ve zariftir. Üzerindeki parlayan simler adeta ışıklarla dans etmektedir.
İstanbul Taşçı olarak Muğla mermeri (patlatma taş) modelini 2007 yılından bu yana siz değerli müşterilerimize kesintisiz olarak üretimi ve tedariğini sağlamaktayız.

Sadece bununla kalmayıp patlatma taş çeşitlerinde ortalama 50 farklı ebat ve model de duvar ve zemin kaplama taşlarının imalatını ve satışınıda yapmaktayız.
Sipariş üzerine özel ebatlar ve modeller ile taleplerinizi iletişim bölümünde bulunan mail adresi ve iletişim numaralarını arayarak bizden bilgi alabilirsiniz .
Modoko bölgesine yakın olan duvar kaplama ve zemin kaplama taşlarının canlı olarak teşhir edildiği merkez mağazamız (İstanbul Taşçı Modoko)’da tüm doğal taş,yapay taş, patlatma taş,duvar paneli (fiber panel-polyester panel) ve zemin kaplama taşlarının örneklerini görebilirsiniz.
Bir sonraki yazımda sizlere Ümraniye-Dudullu bölgesinde bulunan Modoko’da ki firmaların duvar kaplaması ile dekorlarında kullandığı ürünlerin resimlerini ve uygulandığı alanları paylaşıp sizleri aydınlatmak ve fikir sahibi olabilmeniz için elimden geleni yapacağım.

Sizler de bana direkt ulaşmak için 0(216) 526 26 24 numaralı sabit telefondan ya da 0(535) 105 01 05 numaralı gsm hattımdan bana ulaşabilirsiniz.
Görüş ve önerileriniz benim ve firmamız için çok önemli. 🙂
Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere,
Bol dekorlu günler diliyorum…mugla-beyaz-mermer-patlatma-mozaik-1

scabos-traverten-patlatma-1Merhaba’lar bugün size en popüler doğal taşlar dan bir tanesi olan Scabos Traverten’den bahsetmek istiyorum.

Yıllardır duvarlarınızı süslemekte en en büyük rol alan patlatma taş çeşitlerinden biri olan Scabos patlatma taş son zamanlarda farklı renlerde ve dokularda olması sebebiyle en çok tercih edilen duvar kaplama taşı olarak ün kazanmıştır .

Açık sarı ile kahverenginin yoğun olduğu ve aralarında paslanmış gibi duran alacalı renklerden oluşur ve üzerinde parlak simler bulunan çok güzel bir doğal taş çeşididir.
Scabos Patlatma taş çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.
En çok iç mekanlarda kullanılma sebebi ise üzerinde bulunan parlak simler ve ahşap alanlara uyumlu olmasıdır.
Scabos traverten yıllarca hiçbir renk değişimi göstermeden alanlarınızda ilk gün olduğu gibi rengini korur.
Baktığınızda içinizi ısıtacak bi dokuya sahip olması, bulunduğu mekana aynı anda hem ağırlık hemde zenginlik katar.
Scabos traverten Türkiye’nin kalbi olan doğal taş üretim ve taş ocaklarının bulunduğu Burdur’un Bucak ilçesinden çıkarılmaktadır.
Aynı zamanda kendi fabrikamız’da üretip hazırladığımız Scabos Traverteni tamda kendi toprağında işliyoruz.
Konuya değinmişken İstanbul Taşçı Fabrika’mızın Burdur Bucak’da olduğunu söylemeden geçemedim.scabos-traverten-patlatma-3

Scabos traverten sadece duvar kaplamaları’nda değil zemin kaplamalarında da kullanılmaktadır .
Travertenlerden bahsediyorum size sürekli…
Peki nedir bu traverten ?
Kısaca özetlemek gerekirse ; Traverten İtalya’nın orta kesimlerinde bulunan Tivoli bölgesinde Roma zamanından kalma adı ile “Tivertino” dan gelmektedir .
Traverten’in Kimyası ise biraz daha karışık
Aşınıma karşı dirençsiz, kolay eriyebilen kayalardan oluşan arazilerden (Karstik alanlardan ) kaynaklanan suların içinde eriyik halde bulunan kireç, buharlaşması ve sudaki karbondioksit’in çözünmesi sonucu çökelir ve travertenleri meydana getirir.
Ortalama 10 saniyede okuduğunuz traverten’in oluşumu bu kadarda hızlı olmuyor tabii.Travertenler en az bir milyon yılda oluşmaktadır.
Scabos traverten’in genellikle fabrikamızda (2.5*5) (5*10) ebatlarında patlatma taş olarak imalatı yapılmaktadır .
Fabrikamız aynı zamanda Honlu Scabos, Mozaik Scabos ve Cilali Scabos traverten imalatı ve işlemesi de yapmaktadır.

Scabos traverten Zengin ve sıcak dokusuyla aklınıza gelebilecek her yerde kullanılabilmektedir .
Ben sadece aklıma gelenlerden bahsetmek istiyorum
Herkezin son zamanlarda olan trendi Televizyon arkaları,
Tecrübelerime dayanarak sizlere sunacağım kullanım alanları ise şunlar ;

scabos-traverten-patlatma-4

Scabos Traverten 5×10 cm Patlatma

Biz Scabos traverteni heryere yakıştırabiliyoruz .
Sizlere fikir olsun diye
Her türlü bina cephelerinde ve iç yüzeylerde, sütun ve kolonlarda, merdiven sahanlıklarında ve banyolarda, yüzme havuzlarında, döşeme ve tavan süslemelerinde, dekoratif özellik taşıyan bütün yüzeylerde güvenle kullanılan yegane kaplama malzemesidir.

Modoko’da açtığımız İstanbul Taşçı Modoko mağazamız Dekorasyon ve Mobilyanın kalbi olan Modoko mobilyacılar sitesine çok yakındır.
Tüm doğal ve yapay taş çeşitleri mağazamızda ve depomuzda bulunmaktadır.
Modoko’da bulunan firmaların çoğu duvar kaplama ürünlerini İstanbul taşçı Modoko’dan tedarik etmektedir.
Patlatma taş çeşitleri, duvar paneli, antik tuğla, modern tuğla ve yeni modelimiz olan exmold renk ve çeşitleriyle İstanbul Taşçı Modoko mağazamızda duvar kaplaması olarak görselledik.

Bütün bu doğal taş ve yapay taş uygulamalarını İstanbul Taşçı Modoko mağazamızda canlı olarak görebilirsiniz.
Bu zamanlarda en çok adı bahse geçen antik tuğla modeli artık evlerin salon duvar kaplamasında, balkon kaplamasında, teras duvar kaplamasında yoğun olarak kullanılmaktadır.

Dekoratif ve Antik tuğlanın en çok tercih edilme sebeplerinden biride isminden de bilindiği gibi (dekoratif) olması, kolay uygulanmasından dolayı iç mekânlarda zengin, modern ve antik görüntüyü bir arada mekânlarınıza kazandırmasıdır.

Doğal taşlar (Patlatma taş) En çok iç mekânlarda tv arkalarında, salonlarda mutfaklarda ve evin benzeri yerlerinde kullanılmasının başlıca sebeplerinden biri ise uzun ömürlü olması, yıllarca dokusundan renginden ve kalitesinden değer kaybetmemesidir.
Doğal taş çeşitlerinin tamamını kendi üretim tesislerinde imal eden firmamız birinci sınıf dekoratif duvar kaplama taşlarının tamamını İstanbul Taşçı Modoko mağazamızda sizlere sunmaktayız.

İstanbul Taşçı Modoko mağazamızda birbirinden farklı yüzlerce çeşit var, Modoko’da Taşçı denildiğinde akla gelecek ilk firma İstanbul Taşçı Modoko olacaktır.
Mağazamızda sizi bekleyen güler yüzlü personelimiz, isteklerinize ihtiyaçlarınız doğrultusunda uygun desteği sağlayacak ekibimiz ve sizleri görsel anlamda tatmin edecek ürünlerimiz vardır.

Son zamanlarda gelişen teknoloji ile doğal ve yapay taşların yanı sıra İstanbul Taşçı mağazalarımız da fiber panel (polyester panel) çeşitlerini de siz değerli müşterilerimize sunuyoruz.
Ürünlerimizin birçoğu uygulanmış örnekleri ile birlikte ve model çeşitleriyle birlikte web sitemizde yer almaktadır.
Ürün çeşitlerimizi yakından incelemek için web sitemizden görsellere bakabilir,merak ettiğiniz soruları tecrübeli danışman ekibimizi (Alo Taşçı 7/24 ) hattından arayıp bilgi alabilirsiniz.
Ya da kimsede olmayan öze bir tasarım için Whatsapp destek hattımızdan, istediğiniz ürünün kaba çizimi ya da detaylı çizimini gönderip taş tasarım atölyemizden size özel modelinizin çalışmasını isteyebilirsiniz.

fiber-panel-kaplama-1Konuya Fiber Panelin avantajlarıyla başlamak istiyorum; hızlı uygulanıyor olması, kolay sökülmesi ve en sevilen özelliği söküp başka bir duvara uygulayabiliyor olmanız. Duvara dedim ama siz öyle dediğime bakmayın, tavana da uygulayabilirsiniz çünkü hafif. Bu sırada hafif olma özelliğini de söylemiş oldum. Esnek olduğu için duvardaki yamukluklar da arkada kalır. Eğer yamuk bir duvarınız varsa Fiber paneller tam size göre. Yani fiber panel kaplamaların bir resim tablosu olarak düşünebilirsiniz. Vidayla asıp istediğin zaman söküp başka duvara asabilirsiniz. Ama o kadar da kolay değil sök-tak yapması. Profesyonel bir Fiber panel kaplama ustasından yardım almanız gerekir. Çünkü incitmeden sökülmesi ve uygulanması gerekir. Sistem olarak bir resim tablosu olarak düşünebilirsiniz sadece. Yani taşınabilir bir ürün.

Fiber Paneller 1,35×3,35 m ( 135 cm x 335 cm ) ‘dir. Panel modellerine göre 20 cm + – olabilir. Yükseklik 135 cm olmasınınfiber-panel-kaplama-2 sebebi standart ev yükseklikleri genelde 270 cm olduğundandır. Fiber Paneller M2 olarak satılmaz. Yani sizin 2 M2 ‘lik alanınız olsa bile 1 panel almak zorundasınız. Bu da 4 M2 demek oluyor.

Kalite konusu bu üründe çok önemlidir. Polyester içerikli bir ürün olduğundan kalitesiz yani ucuz olan ürünler yanabilir ve mekân içerisinde koku yapabilir. Yanabilir derken durduk yere yanmaz tabii ki ama Allah korusun var olan bir yangında yangına körükle gidebilecek ürünlerdir. Bu yüzden eğer bu ürünler tercih edilecekse kalitesine çok dikkat etmeniz gerekir. Kış aylarında evde kullandığınız ısıtma ürünleri kalitesiz fiber panellerin koku yapmasına ve duvarda sıcaktan dolayı eğilmesine neden olur.

fiber-panel-kaplama-3

Mağazamızın Fiber Panel Bölümü

Bizim ürünlerimiz piyasaya göre biraz pahalı olabilir ama kalite konusunda aklınızda soru işareti bırakmayacağımızdan emin olabilirsiniz. Eğer fiber panel maliyetli geliyorsa mağazamızda alternatif ürünler tercih edebilirsiniz. Zaten fiber panel Doğal taşlardan kopyalanarak yapılmaktadır. Neden daha fazla para vererek kopya bir ürün alasınız ki? Fiber paneller amaç için alınır yani kısa bir zaman sonra sökülmesi gerekiyorsa, hafif olması gerekiyorsa ya da fuar alanında uygulanacaksa fiber panel tercih edebilirsiniz ama diğer durumlarda öncelik doğal taşlarda olmalıdır.

Tavsiyelerimizi dikkate almanızı umuyorum…
Bol doğal taşlı günler dilerim…

gri-tuglaUzun zamanlardan sonra imalatımıza yeni Tuğla renkleri ekledik. Koyu Gri ve Açık Gri ( Brüt Beton Rengi ). Gri tonlarının son zamanlarda popüler olmasıyla bizde Tuğla ürün grubumuza Gri seçenekleri ekledik. Aynı zamanda gri seçenekler arasında EXMOLD adlı yeni ürünümüzde var. Şu brüt beton görüntüsünü kim keşfetti çok merak ediyorum.koyu-gri-tugla Yani taş kaplamayı unutup sonra burası güzel olmuş mu dediler sizce. Gerçekten güzel bir uygulama ama yine her popüler ürüne olduğu gibi bu seçeneğimizde sıradanlaşmaya doğru ilerliyor. Brüt beton görüntüsü sıradanlaşmadan Antik Tuğla çeşitlerimize gri tonlarını eklememiz iyi oldu doğrusu.

Ahşap ( ağaç ) dokulu tuğla rengimizin deneme numunelerini çıkarttık ve ilk günden itibaren ilgi görmeye başladı. Sanki bu renk konusunda biraz geç kalmış gibiyiz. Kendimizi böyle hissetmemize sebep olan durum siparişlerin yoğunluğu oldu. Tabii ki ilk yapmamız gereken şeyi yaptık, günlük üretim kapasitemizi arttırdık. Ahşap dokulu tuğla‘mızın ana rengi Kahve olduğu için, Kahve tuğla ile bir arada kullanılabiliyor. Örneğin 10 m2 bir duvarda; 7 m2 Kahve Tuğla 3 m2 Ahşap dokulu tuğla karıştırılarak kullanılabilir. Ve ya siz bu oranı değiştirebilirsiniz. Yani çevredeki renkler ve istenilen dokuya göre oran değiştirilebilir.

Derz seçenekleri konusuna gelirsek eğer, Brüt beton rengi olan tuğlada; çimento rengi yani yine brüt beton rengi derz veya biraz daha koyu tonlar da bir derz kullanılabilir.

Koyu Gri tuğlamızda bizim tavsiyemiz tuğla ile aynı renk derz kullanılması. Tabii duruma göre tuğla renginden daha açık renkte bir derz uygulaması yapılabilir. Daha koyu renk derz tavsiye etmiyoruz.

Ahşap ( Ağaç ) Rengi Tuğla

antik-ahsap-rengi-tugla

Ahşap dokulu tuğlamızda seçenekler çoğaltılabilir. Ama bizim tavsiyemiz çimento rengi yani brüt beton rengi derz uygulanmasıdır.
Tavsiyelerimizi dikkate almanızı umuyorum…
Yeni projelerinizde kullanmanız dileğiyle… Bol dekorlu günler dilerim…

antik-tugla-renkleri

2exmold-duvar-kaplama-2016 yılında yeniden modernize edilmiş olan ve daha önce hiç görmediğiniz ışıkların arasındaki gölgelerle adeta dans eden cazibeli ürünümüz Exmold’u sizlere sunuyoruz.

Exmold Beton görünümlü olup farklı çeşitlerde kullanılmaktadır, İstanbul Taşçı Ar-Ge ekibinin yapmış olduğu titiz ve mimari tasarımlar sonucu dekoratif görünüm yakalamak için kullanılabilecek trend modellerimizden biridir.

Exmold iç ve dış mekânlarda uzun yıllar kullanılabilir. Uzun süren araştırmalarımız sonucu Exmold belirli testlere tabii tutularak iç ve dış mekânlarda rahatlıkla kullanılabilir olup, ilerleyen süreçlerde dekorunuzu değiştirdiğinizde boyanabilir olmasıyla hem cebinize hem de mekânlarınızın estetiğine büyük artısı olacaktır.

Merkez mağazamız olan İstanbul Taşçı Modoko’da vitrinimizde görebileceğiniz yılın en yaratıcı modeli olan Exmold farklı dizilim ve görüntüsüyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.
Fiyatı ve kalitesiyle geleceğin ürünü olacağını düşündüğümüz Exmold sadece İstanbul Taşçı Üretim tesislerinde üretilmektedir.

Exmold ürünümüz birbirinden farklı yüzlerce dekorun içine eklenebilecek ekstra modern ürün olmasının başlıca sebeplerinden birisi çimento esaslı olmasıdır. Boyanabilir olması her türlü alana uyum sağlamasında büyük kolaylık sunar.
Exmold’un içerisinde bulunan ( 7 cm ) genişlik ve ( 9 cm ) uzunluğundaki boş kısımları yaratıcı ürünler ile destekleyebilirsiniz.

Bu bölümde satın almış olduğunuz Exmold ile ilgili dekor ve alanlarınıza uyum sağlaması konusunda fikirlerimizi size sunuyoruz.

Örneğin; Ahşap Ağırlıklı mekânınızın konseptine exmold nasıl uyum sağlar?
Exmold’ daha öncede belirttiğimiz gibi ortasında 7 cm civarında açılı bir boşluğu vardır.
Bu boşlukların belli kısımlarını ya da tamamını ahşap ile doldurup mekânınızdaki antik görüntüyü Exmold ile birleştire bilirsiniz. Bu uygulama ile Exmold ortamınıza ayak uydurmuş olur.
Exmold vintage ortamlara ayak uydurduğu gibi aynı zamanda modern konseptlerde harika bir görünüm ortaya koymaktadır.exmold-duvar-kaplama-5

Modern Ortamlara Uygulama örneği;
Harika bir fikir olan taşları doğal ışıklar ile süslemek son zamanlarda en çok yapılan işlemlerden bir tanesidir.

Peki ya Siz Exmold’unuzun arasından ışıklar çıkarmaya ne dersiniz?
Dekoratif Taş uygulamasında kullanılan Exmold’un ortasında bulunan boşluklardan dilediğiniz renkte reklâm ve tabela uygulamalarında kullanılan (pleksi) ürününü kullanabilirsiniz.

Uygulama Detayları; Uygulama yapılacak duvarın önüne istediğiniz ışık almasını istediğiniz noktaların ölçüsünü alıp, reklam & tabela firmalarından ölçtüğünüz ebatta pleksiyi alıyoruz.

Pleksiyi uygulama yapacağımız duvara monte etmeden önce arkasından şerit led ile uygun seviyede ışık alacak kadar led çekilmesi gerekmektedir.
Işıklandırma işlemi yapıldıkdan sonra almış olduğunuz pleksiyi led ışıklardan 7 cm ön tarafında olacak şekilde çelik karkas yada aleminyum profil kullanarak montajını yapabilirsiniz.
Sonrasında en heyecanlı kısıma geçiyoruz
Exmold’ları sabitlediğiniz pleksinin üzerine şeffaf silikon yardımı ile kenarlarından taşmayacak şekilde ürününüze sıkıp yapıştırın.
Kuruma işlemi bittikten sonra Ledleri açma vakti gelmiş demektir!exmold-duvar-kaplama-3

 

beyaz-tugla-10

Firmamız tarafında özenle üretilen beyaz antik tuğla kaplama. Ölçüleri 7×24 cm +-1,5 cm’dir. İç ve dış mekânlarda duvar kaplama malzemesi olarak kullanılır. Renginden dolayı dış mekânlarda çok tercih edilmez. Ama boyanabilir olması ve kolay temizlenmesi gibi artılarından dolayı dış mekânlarda da kullanılmaktadır. Beyaz tuğla üretilirken beyaz hammaddeler kullanılarak üretilmiştir. Sonradan boyama değildir. Beyaz tuğla iç mekânlarda alanlarınıza ferahlık katar. Tekrar tekrar boyanabilir. Daha sonradan dekor değişikliğine gidilirse eğer boyayabilirsiniz. Beyaz tuğla uygulaması daha önce tuğla uygulaması yapmamış ustalar tarafından yapılması çok zordur. Firmamızdan bununla ilgili destek alabilirsiniz.

Duvar ölçüsü hesaplamak yani M2 belirlemek. Duvarınızı önce soldan-sağa yani genişliğini ölçmeniz gerekir. Daha sonradan yüksekliğini ölçebilirsiniz. Genelde ev yükseklikleri 260-280 cm’dir. Örneğin genişlik 350 cm. Yani metre olarak 3,5 metre oluyor. Yükseklik 270 cm yani, 2,7 metre oluyor. 3,5×2,7=9,45 M2 çıkıyor. Buna yarım M2 fire payı eklersek duvarınızın toplam metrekaresi 10 M2 oluyor. Beyaz tuğla için sarf malzemeleri, her 7 m2 için 1 adet (25 kg) beyaz yapıştırıcıdır. Aynı şekilde de her 7 m2 için 25 KG beyaz çimento ve 1 torba ince kum derz için gereklidir. Çıkan metrekareler bu ölçülere göre hesaplanabilir.

Beyaz tuğla duvara uygulandıktan sonra üzerine delik açılabilir. Çivi de çakabilirsiniz. Çünkü birinci kalite hammaddeler kullanılmaktadır. Sayfamızda bununla ilgili örnek görsel görebilirsiniz.

Uygulama süreleri, bir usta için günlük maksimum uygulama 15 M2’dir. Bu hesap yerin durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Ama bu işin tamamının bitmesi anlamına gelmez. Bir sonraki gün usta derz işlemi için alana tekrar gitmesi gerekir.

Beyaz tuğla duvara uygulandıktan sonra ek olarak 2 cm bir kalınlık olur. Beyaz tuğla kalınlığı 1,5 cm ile 2 cm arasındadır. Doğal görünümlü olması için kalınlık farklılıkları vardır. Bu ışık uygulamasında gölgeler oluşturarak tuğlanın farkını ortaya çıkarır.

İmalathanemiz siz müşterilerimize her zaman açıktır. Merakınızı gidermek isterseniz ziyaret edebilirsiniz. Kullanılan hammadde ve imalat şeklini görebilirsiniz.

beyaz-tugla-3

beyaz-tugla-3

beyaz-tugla-9

beyaz-tugla-9

beyaz-tugla-8

beyaz-tugla-8

beyaz-tugla-7

beyaz-tugla-7

beyaz-tugla-6

beyaz-tugla-5

beyaz-tugla-5

beyaz-tugla-4

beyaz-tugla-4

beyaz-tugla-2

beyaz-tugla-2

beyaz-tugla-1

beyaz-tugla-1